O nás

Andrea Saloňová

Vyrastala som pod Lomnickým štítom a odkedy ma otec v 11. mesiacoch postavil na lyže, splynula som s nimi ako muzikant so svojím hudobným nástrojom. Skialpinizmus je pre mňa od útleho veku tým najkrajším vyjadrením pohybu v horách a v Tatrách, zrejme aj vďaka tomu sa mi podarilo dosiahnuť viacero medzinárodných reprezentačných úspechov. Tento šport je pre mňa skôr celoživotnou krásnou cestou, kde sa stretávam so slobodu, hravosťou a neustálym načúvaním prírodných zákonitostí. To ale neznamená, že nepotrebujem leto! Hory sú mojím prirodzeným prostredím, kde som sa od mala zoznamovala aj s tatranskou žulou a všetkými tajomnými zákutiami Tatier.
Vášeň pre hory a načúvanie ich tlkotu ma priviedli do rôznych krajín sveta, kde som dlhšie pracovala – Aljaška, Island, Nórsko alebo Rakúsko. Najmä kvôli spoznávaniu iných pohorí a hľadaniu ich vlastných autentických tvárí a princípov, som v zahraničí zostávala aj dlhší čas, na Islande až 5 rokov. Mojím majákom a pravým domovom však vždy boli Vysoké Tatry.
Vysokohorské zákonitosti, ktoré sa mi tak dostávali samé pod kožu, som sa rozhodla obohatiť o odborné vedomosti v kurze medzinárodného horského sprievodcu UIMLA, ktorý som úspešne ukončila v roku 2019.
Teším sa na to, že každá trasa, ktorú spoločne vyberieme, otlačí výraznú pečať aj do vašich životov. Či už sa rozhodnete pre dobrodružstvo, počas ktorého možno prekonáte samých seba, alebo pre túru, ktorá vám poskytne viac priestoru na vnímanie nádherného autentického prostredia hôr.

Veronika Nahácka

Ja a hory. Nebolo to jasné odjakživa. No keď to prišlo, bola to okamžite láska. Tábory Stromu života, prvé čundre, Slovenský raj, prvé Tatranské vrcholy. Príroda, pohyb, cestovanie a dobrodružstvo boli vždy moje. Objavila som Slovenský vysokohorský turistický spolok, kde som sa neskôr stala inštruktorkou vysokohorskej turistiky, a už to išlo. Výstupy na neznačkované vrcholy vo Vysokých Tatrách, jedenásť štvortisícoviek v Alpách, pokus o výstup na Elbrus na lyžiach. Rok života v Rocky Mountains, kanadský prašan, stopom cez Yukon a Aljašku, kúpanie sa v Severnom ľadovom oceáne, severské expedície na bežkách za polárnym kruhom, ferraty, psie záprahy, polárna žiara a k tomu niekoľko rokov sprevádzania na akciách Turistického klubu JAMP. To všetko vyústilo do vzdelania medzinárodného horského sprievodcu UIMLA, kde som sa stretla s inšpiratívnou a rovnako dobrodružnou Aďou. Slovo dalo slovo, ja som sa presťahovala do Tatier a dnes sme tu pre každého, kto má chuť prekonať seba samého, splniť si možno svoj dávny horský sen či vyskúšať niečo nové a objaviť aké to je naplniť svoju dušu nespútanou krásou prírody a tajomnou esenciou hôr až po okraj. Teším sa na Vás 😊.